نسخه آزمایشی سایت جدید
مقالات سایت
انتخاب گروه :
لیفتراک چیست?|تسهیل ماشین صنعت
۲۱ / ۳ / ۱۳۹۷
فایل پیوست : ندارد
میانبر برای دسترسی به صفحه مقالات در سایت تسهیل ماشین صنعت میانبر بری دسترسی به محصولات ما در سایت تسهیل ماشین صنعت

لیفتراک چیست؟

قبل از این که به این مساله رسیدگی کنیم که چگونه لیفتراکی مناسب برای کار خود انتخاب کنیم بهتر است اطلاعاتی کامل در مورد این دستگاه و کارکرد آن داشته باشیم ،پس این مقاله را از دست ندهید.
لیفتراک یک وسیله نقلیه کوچک می باشد که دارای پلت فرم شاخک در جلو است که می تواند برای جابه جایی بار در زیر محموله قرار گیرد.
لیفتراک ها توسط باطری الکترونیکی یا موتورهای سوختی کار می کنند،اجازه دهید در مورد قطعات اصلی لیفتراک و مکانیسم آن در زیر بحث کنیم:
لیفتراک دارای اجزاء مختلفی برای کارکرد موثر می باشد شامل بدنه،منبع قدرت و ...
1-بدنه لیفتراک(Truck Frame)
بدنه لیفتراک یکی از قسمت های پایه می باشد که همه اجزاء کلیدی شامل چرخ ها،وزنه تعادلی و دکل بر روی آن نصب می شود.

2-وزنه تعادل(CounterWeight)
وزن تعادل یک قالب آهنی و سنگین است که در پشت لیفتراک به منظور تعادل باری که برداشته می شود قرار می گیرد.در لیفتراک های برقی وزن کنترلی بر روی باتری قرار می گیرد

3-منبع انرژی(power source)
منبع انرژی شامل یک موتور احتراق داخلی است.موتور توسط LPG،CNG،گازوئیل و گاز طبیعی سوخت گیری می شود.لیفتراک های برقی این قدرت را از سلول های باتری تامین می کنند.

4-نگه دارنده بار(Cariage)
این قسمت بر روی ریل های شاخک نصب می شود تا بتواند آن را به راحتی به طرف بالا و پایین حرکت بدهد.

5-دکل(Mast)
دکل یک قسمت عمودی می باشد که بارها را بلند می کند و پایین می آورد.اجزای دکل شامل ریل های درهم می باشد که کنترل افقی را کنترل می کند.

چگونه یک لیفتراک کار می کند ؟
لیفتراک ها توانایی خود را از 3 مکانیسم زیر می آورند:
1-یک جفت سیلندر هیدرولیکی
2-یک جفت قرقره زنجیر غلتکی
3-کنترل ها

مکانیسم بالابری:سیلندرهای هیدرولیکی :
دسته بالابری به پمپ هوا الکترونیکی در لیفتراک وصل می باشد.هنگامی که دسته فشرده می شود،آن پمپ را راه می اندازد که که هوا را از طریق فیلتر خارج می کند و آن را از طرق لوله به سیلندر هیدرولیکی می رساند.
یک سیلندر هیدرولیکی شامل یک لوله توخالی است که در انتهای آن یک پیستون روانکاری شده قابل انعطاف قرار دارد.هوا از طریق سیلندر به دام انداخته شده که اجازه می دهد گاز ها بدون نفوذ به آن ها وارد شود.
حجم گاز داخل سیلندر ،فشار موجود رو افزایش می دهد،فشار اعمال شده به پیستون یک نیرو به سمت بالا را ایجاد می کند و این نیرو باعث می شود که پیستون به سمت بالا حرکت کند
برای بالابردن بار
اپراتور یک دسته را به سمت جلو هل می دهد،این سیگنال لیفتراک به پمپ ،هوا را به سیلندر می فرستد.
برای پایین آوردن بار
اپراتور دسته را به جهت عقب هدایت می کند که این سیگنال گاز را از سیلندر خارج می کند.
مکانیسم بالابری: قرقه زنجیر غلتکی
شاخک هایی که به منظور حمل بار تعبیه شده اند توسط یک جفت قرقره زنجیر غلتکی به بدنه اصلی لیفتراک وصل شده است،که اهرم آن به شکل یک چرخدنده در بالای دکل است.
از این رو هنگامی که پیستون های هیدرولیکی دکل ها را به سمت بالا می برد.جرخ دنده روی دکل ها،بر روی قرقره زنجیرهای غلتکی فشاری بر خلاف آن وارد می کنند.
این اتفاق می افتد به دلیل این که یک طرف زنجیر روی بدنه ثابت لیفتراک فیکس می شود و تنها راهی که دکل می تواند به سمت بالا حرکت کند زمانی است که چرخ دنده ها در جهت عقربه های ساعت می چرخد.
اهمیت این مکانیسم این است که به شاخک ها اجازه می دهد دور از دسترس سیلندرها قرار بگیرند.اگر چرخ دنده برای قرقره های زنجیری غلتکی استفاده نشود، لیفتراک ها نیاز به سیلندرهای بلندتری برای بلند کردن بار دارد.

کنترل ها
کنترل فرمان :
این کنترل فرمان دارای پدال شتاب،چرخ فرمان،ترمز، چرخ دنده عقب و چرخ دنده جلو است.در هنگام استفاده ، چرخ در محور عقب شروع به چرخش می کند ، این طراحی شده است تا اپراتور درجه بیش تری از چرخش و دقت بیش تری در زمان حمل بار را داشته باشد .

کنترل بلند کردن :
کنترل بلند کردن دارای دو اهرم است:
یکی برای بلند کردن شاخک به سمت بالا و پایین
و دیگری برای کج کردن بار به سمت جلو و عقب
کنترل بلند کردن مشابه مکانیسم lifting(بلند کردن) کار می کند که در بالا توضیح داده شده است و مکانیسم جابه جابه جایی(کج کردن) تا حدودی متفاوت است،دو جفت سیلندر هیدرولیکی اضافی متصل به دکل ها وجود دارد.
هنگامی که دستگیره TILT به سمت جلو حرکت داده می شود،هوا به صورت اتوماتیک محفظه را پر می کند.افزایش فشار باعث فشار آمدن به  سر پیستون می شود و در نتیجه دکل ها  دور می شود.
هنگامی که دستگیره به سمت عقب کشیده می شود،هوا به آرامی از سیلندر می گذرد و به قسمت دیگر سیلندرهای دکل می رسد.وقتی پیستون ها به جلو حرکت می کند دکل ها به عقب برگردانده می شود.مقالات مشابه :
نکات کاربردی نگه داری از لیفتراک
سیستم هیدرولیکی لیفتراک چگونه کار می کند؟
شارژ باطری لیفتراک و استکر
نکات ساده برای ایمن استفاده کردن از لیفتراک
راهنمای لاستیک لیفتراک