تسهیل ماشین صنعت

تصویر مقاله راهنمای مشخصات کامل جک پالت

مشخصات جک پالت رو از صفر تا 100 یاد بگیر!!

یکی از مواردی که مشتریان در هنگام خرید جک پالت به آن نیاز دارند، اطلاع از مشخصات جک پالت مورد نیاز می باشد. به صورت کلی می خواهند بدانند که این مشخصات شامل چه مواردی می شود و هر کدام چه مفهومی دارد و به کدام قسمت از پالت تراک اشاره می کند. این مشخصات پالت تراک شامل موارد زیر می باشد:

1- ظرفیت

2- وزن خالص

3- قطر چرخ فرمان

4- قطر چرخ شاخک

5- حداکثر ارتفاع بالابری

6- حداقل ارتفاع شاخک ها

7- ارتفاع کل با دسته

8- طول کل دستگاه

9- ابعاد شاخک

10- فاصله بیرونی دو شاخک

11- ارتفاع پایین ترین نقطه بدنه از زمین 

12- عرض راهرو برای پالت ها

13- شعاع گردش

در شکل زیر می توانید مواردی که گفته شد را بر روی دیاگرام جک پالت مشاهده کنید، در ادامه قصد داریم تک تک این موارد را به صورت کامل بررسی کنیم.

دیاگرام جک پالت دستی BF

مشخصات جک پالت بر روی دیاگرام جک پالت دستی TMS

1- ظرفیت

اولین مورد و مهم ترین موردی که مشتری در ابتدا به آن توجه می کند ظرفیت جک پالت می باشد به این معنی که با این دستگاه حداکثر تا چه ظرفیتی را می توانیم داخل انبار جابه جا کنیم و پالت ما چه ظرفیتی را باید داشته باشد.

در خصوص جک پالت های TMS این مورد شامل ظرفیت 2/5 تن و 3 تن می باشد.

2- وزن جک پالت

این مورد وزن خود دستگاه شما را مشخص می کند و بر اساس کیلوگرم به شما می گوید که برای مثال جک پالت شما 63.80 کیلوگرم وزن دارد. در صورتی که قصد جابه جایی جک پالت از یک محل به محل دیگر را داشته می باشید به این مورد توجه کنید.

3-قطر چرخ فرمان

در زیر دسته جک پالت دو عدد چرخ فرمان وجود دارد که بر اساس نوع چرخ، در قسمت مشخصات جک پالت شما می توانید قطر این چرخ را مشاهده کنید که بر اساس واحد میلی متر نوشته می شود.

چرخ فرمان جک پالت

4- قطر چرخ شاخک

به جزء چرخ فرمان چرخ دیگری با نام چرخ شاخک وجود دارد که در زیر دو شاخک جک پالت قرار گرفته اند. اندازه ی چرخ شاخک کوچک تر از چرخ فرمان پالت تراک می باشد و در این قسمت نیز با واحد میلی متر می توانید قطر این چرخ را مشاهده کنید.

چرخ شاخک جک پالت

5- حداکثر ارتفاع بالابری

حداکثر ارتفاع بالابری بر حسب میلی متر می باشد و میزان بالارفتن شاخک های جک پالت را مشخص می کند. این ارتفاع به میزانی است که شاخک های جک پالت داخل پالت قرار بگیرد. در شکل روبرو می توانید این معیار را روی دیاگرام ابعاد پالت تراک مشاهده کنید که این معیار با h3 در کاتالوگ تسهیل ماشین صنعت مشخص می شود.

دیاگرام ابعاد حدکثر ارتقاع بالابری جک پالت

6- حداقل ارتفاع شاخک ها

این مورد یکی از موارد مهمی است که کاربر می تواند آن را روی دیاگرام ابعاد با نماد h13 مشاهده کند. همان طور که نمایان است این مورد حداقل فاصله شاخکها تا زمین را بر حسب میلی متر نشان می دهد که این در زمانی می باشد که شاخک ها در پایین ترین حالت ممکن خود قرار گرفته باشد.

حداقل ارتفاع شاخک های جک پالت بر روی دیاگرام ابعاد

7- ارتفاع کل با دسته

اگر دوست دارید که بدانید جک پالتی که خریداری می کنید چه ارتفاعی را دارد و چه میزانی را از سطح زمین اشغال می کند؟

باید به فاصله چرخ جک پالت تا نقطه بالایی دسته جک پالت توجه کنید که برای مثال در شکل روبرو این مقدار که با h14 مشخص می شود، 1224 میلی متر می باشد.

ارتفاع کل با دسته بر روی دیاگرام ابعاد

8- طول کل دستگاه 

بعد از ارتفاع کل جک پالت، مورد دیگه ای که در هنگام خرید جک پالت خیلی مهم است ، توجه به طول کل جک پالت شما می باشد که با نماد l1 بر روی دیاگرام ابعاد TMS مشخص می شود. همان طور که در شکل روبرو می بینید، طول کل دستگاه در جک پالت مدل BF مقدار 1533 میلی متر می باشد.

طول جک پالت بر روی دیاگرام ابعاد

9- ابعاد شاخک

ابعاد شاخک جک پالت شما ارتباط مستقیمی با نوع پالت های شما دارد، پس بعد از انتخاب ظرفیت جک پالت باید به این نکته توجه کنید که طول شاخک شما با پالت شما هماهنگی داشته باشد. ابعاد شاخک شامل سه بخش زیر می باشد:

1- طول شاخک با نماد l

2- عرض شاخک با نماد e

3- ضخامت شاخک با نماد s

برای مثال طول شاخک در جک پالت استاندارد 1150 میلی متر و طول شاخک در جک پالت پهن 1220 میلی متر می باشد.

ضخامت شاخک بر روی دیاگرام ابعاد
طول و عرض شاخک جک پالت بر روی دیاگرام ابعاد

10- فاصله بیرونی دو شاخک

فاصله بیرونی دو شاخک از موارد مهم دیگری است که بعد از طول شاخک در انتخاب جک پالت شاخک استاندارد یا شاخک پهن بسیار مهم است. برای مثال در تصویر روبرو مقدار 550 میلی متر فاصله بیرونی در جک پالت شاخک استاندارد می باشد که با نماد b5 مشخص می شود.

فاصله بیرونی دو شاخک جک پالت یا فاصله بیرونی شاخک ها

11- ارتفاع پایین ترین نقطه بدنه از زمین

اگر دوست دارید ارتفاع پایین ترین نقطه بدنه جک پالت را از زمین بدانید کافی است سری به این مشخصه بزنید که با نماد m2 مشخص می شود و همان طور که در تصویر روبرو می بینید با حداقل ارتفاع شاخک متفاوت می باشد.

ارتفاع پایین ترین ترین نقطه بدنه از زمین یک جک پالت

12- عرض راهرو برای پالت ها

این مقدار تعیین می کند که جک پالت شما برای چرخش در یک راهرو به چه عرض راهرویی نیاز دارد؟

عرض یک راهرو بر اساس دو ابعاد پالت مختلف 120*100 و 120*80 متفاوت می باشد. این عرض راهرو را باید با عرض راهرو خود بررسی کنید مثلا جک پالت 2.5 تن برای چرخش در راهرو با ابعاد پالت 120*80 نیاز به عرض راهرو 240 سانتی متر دارد. در این جا شما باید عرض راهرو خود را بررسی کنید و ببینید که کم تر یا مساوی با این مقدار باشد.

عرض راهرو برای جک پالت دیاگرام ابعاد

13- شعاع گردش

در محیط های انبار علاوه بر جلو و عقب بردن جک پالت، گاهی نیاز است که جک پالت را بچرخانید که با توجه به محیط انباری که دارید می توانید شعاع گردش را با نگاه کردن به این مشخصه با نماد Wa ببینید که با واحد میلی متر مشخص می شود.

شعاع مانور دادن به جک پالت بر روی دیاگرام ابعاد جک پالت
Share on facebook
Share on google
Share on linkedin
Share on facebook
Share on whatsapp

جک پالت های پر فروش:

مقالات مرتبط:

عضویت در خبرنامه تسهیل ماشین صنعت

اطلاع از جشنواره تخفیف ها و نمایشگاه های تی ام اس